Yalova'nın Yükselen Değeri
  • Telefon +90 226 440 00 77
  • E-Posta iletisim@subasi.bel.tr
  • Adres Merkez Mh. 12. Sk. No: 3

Yazılar

6. Kivi Festivali

Türkiye’nin en büyük kivi üretim merkezi durumundaki Subaşı’nda, bu yıl Kivi Festivali’nin 6.’sı gerçekleştirildi

Türkiye’nin yüzde 60’lık kivi ihtiyacını karşılayan Subaşı’nda, 6. Kivi Festivali gerçekleştirildi. Mehmet Tunalı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen festivale; AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, kurum müdürleri, ilçe ve belde belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını Subaşı Belediye Başkanı Volkan Yılmaz yaptı.

‘Görevimiz kaliteyi artırmaktır’..

Subaşı Belediye Başkanı Volkan Yılmaz, “Türkiye’yi kiviyle tanıştıran beldede kivi hasadının 25.’sini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin kivi üretiminin yüzde 60’ı bu bölgede gerçekleştiriliyor. Subaşı Belediyesi olarak görevlerimiz kaliteli, marka değeri yüksek kivi üretimi ve depolamasına destek olarak, rekolteyi artırmaktır. Yerel kültürümüzü yaşatmak ve gelişmesine katkıda bulunmak, gelecek nesillere aktarmak amacıyla Subaşı Belediyesi olarak elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz” dedi.

‘Festivalin amacı Yalova kivisini tanıtmak’..

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Bu festivalin amacı Altınova ve Yalova kivisini tanıtmaktır. Bu markayı tanıtmak üzere bizlere ne görev düşüyorsa hazırız” diye konuştu.

‘Türkiye’de Altınova kivisi aranıyor’..

AK Parti İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, “Kivi üreticilerimiz açısından önemli bir günü icra ediyoruz. Yalova kivisi Türkiye’de bir marka haline gelmiştir. Türkiye’de, Altınova kivisi aranmaktadır. Buradaki üreticilerimizin çok önemli çalışmaları kaliteyi artırmaktadır. Her türlü hizmeti devletimiz üreticimize, çiftimize sunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

‘Katma değeri yüksek’..

Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, “Kivi festivali Türkiye’de sadece Yalova’da kutlanıyor. Burada isminde belli olacağı üzere toprak zengin; Altınova. Yüzde 60’ı burada üretiliyor, ancak diğer illerde üretilen kivilerde buradaki soğuk hava depolarında saklanıp, satılıyor. Katma değeri yüksek ürünlerin bölgemizde yetişmesi çok önemli” diye konuştu.

‘Yalova kivisi marka haline geldi’..

AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, “Kivi Yalova’mız için son derece stratejik ve önemli bir tarımsal üründür. Aynı zamanda bizim çok katmanlı, tarımsal gelişimimiz bakımından Subaşı Kivi Festivali’nin Belediyemiz organizasyonunda gerçekleştirilmesini önemli buluyoruz. Yalova’mızın iklimi bakımında stratejik öneme sahip olan tarımsal ürünlerine başta kivi olmak üzere yatırım yapmamız ve gelişimini takip etmemiz lazım. Bu gibi festivallerle Yalova kivisini marka haline getirmek için daha çok çalışmamız lazım” dedi.

Konuşmaların ardından festival geleneği bozulmadı. Protokol mensupları, festival meşalesini yaktı ardından dev kivi pastasını kesti. Festival yerel halkın gösterileri ve kardeş şehirlerden gelen ekiplerin gösterileri ile devam etti. Festivalde, en iyi kivi üreticilerine, en iyi kivi pastacısına ve öğrencilere hediyeleri verildi.

Bir cevap yazın :

* E-posta hesabınız yayımlanmayacak.